Odborné knížky o islámu

Beseda Tuvii Tenenboma v CEVRO Institutu

knihy Tuvii Tenenboma

Tuvia Tenenbom – jméno, které je části českého čtenářstva už dobře známé. V češtině už vyšly tři z jeho světových bestsellerů (Chyťte Žida!, Všechny jejich lži a nejnovější Čau, uprchlíci!). Právě tématu knihy Chyťte Žida! byla věnována beseda s tímto izraelsko-americkým spisovatelem a novinářem, kterou pro veřejnost v úterý 25. října 2018 uspořádal CEVRO Institut, zastoupený někdejším velvyslancem v Izraeli Tomášem Pojarem a bývalým ministrem zahraničí Alexandrem Vondrou. Místopředsedkyně Éry žen Kateřina Dubnová na akci zavítala, aby se seznámila s politicky nekorektním pohledem na problematiku vztahu Palestinců (resp. Arabů obecně) a Židů, jakož i na vztahy Evropy a Izraele a působení „lidskoprávních a humanitárních“ neziskových organizací v regionu Blízkého východu. Mediálním partnerem besedy byla Česko-izraelská smíšená obchodní komora.

Vychází Výklad Koránu od Roberta Spencera

Výklad Koránu

Velký den nadešel – na pulty knihkupectví právě dnes míří nová kniha vydaná nakladatelem Lukášem Lhoťanem, na jejímž vydání má Éra žen prostřednictvím své místopředsedkyně Kateřiny Dubnové svůj malý podíl. Jde o knížku Výklad Koránu (1. část), jejímž autorem je známý americký odborník na problematiku islámu a zakladatel webu jihadwatch.org Robert Spencer. Ten už v češtině vydal knihu Islám bez závoje. Zmíněný Výklad Koránu je první částí českých překladů jeho blogových textů na dané téma, psaných s ohledem na to, aby tento výklad byl srozumitelný běžnému čtenáři. Místopředsedkyně Éry žen Kateřina Dubnová se postarala o to, aby obsah této brožury v příjemném kapesním formátu a za rozumnou cenu byl po jazykové a stylistické stránce v pořádku.

Zana Ramadani: Zahalená hrozba

Zahalená hrozba

„Islám k Německu nepatří,“ říká Zana Ramadani. „Muslimové k Německu patří – ale jen když se přizpůsobí jeho společnosti.“ To se však nemůže zdařit, dokud se na dnešní západní svět budou aplikovat překonaná pravidla předmoderního náboženství a dokud muslimské matky budou svým dětem předávat hodnoty nepřátelské vůči ženám.

Dounia Bouzarová - Život po Dáeši

Život po Dáeši

Léa se chystá spáchat ve Francii atentát na synagogu. Inés se už třikrát pokoušela připojit k islámským bojovníkům v Sýrii. Hanane se ze Sýrie podařilo uprchnout. Alí a Auda chtěli i s miminkem odejít do “svaté země“. Charlotta má konečně pocit, že ji její noví “bratři a sestry“ milují jako nikdo jiný na světě. Aida byla hrdá na svého manžela, který se měl stát mučedníkem. Brian by nejraději zničil všechny, kdo smýšlejí jinak než on. A také Nadia, která se svým týmem hledá cesty, jak jim pomoci. Život po Dáeši je velice poutavý, emotivní a ze skutečných zážitků autorky vycházející příběh o dětech a mladých lidech ze západní Evropy, kteří byli naverbováni agenty radikálních islámských hnutí a konvertovali k islámu. Události, na nichž jsou příběhy založeny, jsou přitom velmi čerstvé a reflektují zcela nedávnou minulost posledních několika málo let – zejména od vypuknutí konfliktu v Sýrii. Dounia Bouzarová je přední francouzskou odbornicí na problematiku radikálního islamismu a již řadu let se podílí na boji proti islámským radikálním hnutím a snaží se pomáhat jejich obětem. V posledních letech vede speciální tým, který se zaměřuje zejména na práci s mladistvými obětmi islamistů na francouzském území. Žije pod neustálou policejní ochranou.

Bill Warner - Věcná argumentace – Jak debatovat o islámu

Věcná argumentace - Jak debatovat o islámu

Jakmile člověk pochopí skutečnou podstatu islámu, dost možná o ní bude chtít přesvědčit ostatní. Přitom zjistí, že lidé o islámu z médií získali falešnou představu, pro kterou hledají argumenty a omluvy. Tato kniha je určena těm, kdo chtějí efektivně informovat druhé o skutečné povaze islámu. Naučíte se účinnou metodu argumentace založenou na faktech. Od 11. září se tyto metody využívají při debatách s omlouvači islámu ze všech politických prostředí. Ať už debatujete s liberálem nebo konzervativcem, pravičákem nebo levičákem, ve světle faktů jim můžete otevřít oči a ukázat pravdu o islámu. Jelikož jsou metody v této knize založené na posvátných zdrojových textech islámu, budou z nich mít největší užitek ti, kdo četli islámskou trilogii (korán, síru a hadísy). Z uvedených příkladů se mohou učit i ostatní, ale čím více faktů budete znát, tím líp se vám v debatách bude dařit.

Hamed Abdel-Samad - Účtování s Mohamedem

Účtování s Mohamedem

Islámský svět a jeho nekritické uctívání Mohameda.

Islámský fundamentalismus a intolerance jsou důsledky přeceňování Koránu a Mohameda. Reforma muslimského myšlení nemůže začít, dokud se muslimové neodváží zpochybnit Mohamedovu nedotknutelnost a nedají svému prorokovi lidské rozměry. Dokud v něm nezačnou vidět složitého, rozporuplného a zřejmě také chorého člověka, jakým ve skutečnosti byl.

Autor ostře a nelítostně účtuje s historickou postavou jménem Mohamed i s „prorokem“, jenž po mnoho let ovládal i jeho vlastní život.

Jenny Nordbergová - Tajný život afghánských dívek

Tajný život afghánských dívek

Kniha odhaluje pravdivý příběh o prastaré tradici "Bacha Posh", kdy se dívky vydávají za chlapce – ve společnosti, která si neváží žen. Očekávaná délka života afghánské ženy je pouhých 44 let a její životní cyklus často začíná a končí zklamáním. Narodí se jako dívka a nakonec se jí možná také narodí dcera. Pro některé z nich je přestrojení za chlapce jediný způsob, jak se prosadit.

Karima Bennoune - Tady vaše fatwa neplatí (Příběhy lidí z islámského světa bojujících proti fundamentalismu a násilí)

Tady vaše fatwa neplatí

Islamistický extremismus je dnes oprávněně vnímán jako vážné ohrožení pro Evropu a západní svět. Málokdy se ale připomíná, že drtivá většina obětí islamistů jsou muslimové a lidé ze zemí s muslimskou většinou. Od subsaharské Afriky přes země Středního východu až po Afghánistán a Pákistán svádí mnoho muslimů boj proti sílícímu náboženskému extremismu. Jejich zápasy často zůstávají západním čtenářům utajeny, a přece jsou to právě tito neznámí hrdinové, spisovatelé, umělci, učitelé, právníci a aktivistky, kteří v boji s islamismem nejvíce riskují a jsou jeho nejčastějšími oběťmi, stejně jako nejodvážnějšími protivníky.

Karel Černý - Svět politického islámu

Svět politického islámu

Jaká je společnost Blízkého východu? Jeden z mnoha egyptských revolučních vtipů pojednává o tom, jak se u bran pekla setkají tři bývalí prezidenti a sdělují si, jak zemřeli. Prezident Násir tvrdí, že ho otrávili rafinovaní spiklenci. Sadáta pro změnu na přehlídce zastřelili islamisté. A Mubárak naštvaně připouští, že jeho zabil "jen" Facebook.

Studium současného regionu Blízkého východu může být velkou zábavou, ale také intelektuálním dobrodružstvím, dramatem s mnoha nečekanými zápletkami, hledáním v labyrintu s řadou slepých uliček nebo příležitostí setkávat se se současnými Araby, Berbery, Turky nebo Íránci.

Samuel P. Huntington - Střet civilizací

Střet civilizací

Kniha předního amerického politologa je pronikavou analýzou stavu světové politiky po skončení studené války, kdy hnacími silami již nejsou národní státy a ideologie, nýbrž civilizace vymezené náboženskými, právními a kulturními tradicemi. Globální politika bude formována především kulturními rozdíly a pokud propuknou války, budou se týkat celých civilizací. Právě na rozhraní těchto kultur ve "zlomových liniích" se nacházejí možná ohniska konfliktů, jež mohou přerůst v mezicivilizační střety. Huntington varuje před rozšířením a vystupňováním těchto střetů a zevrubně analyzuje důvody, které k nim vedou: změny mocenské rovnováhy mezi Západem a někdejšími koloniálními oblastmi třetího světa, ekonomický, vojenský i politický růst asijských civilizací, kulturní obrat nezápadních společností k domácím tradicím, demografická exploze a konflikty vyvolané militantností islámu a vzestupem Číny.

Pages

Subscribe to RSS - Odborné knížky o islámu