Stručný životopis Kláry Samkové

Klára Samková

JUDr. Klára Alžběta Samková, Ph.D., narozena 1963 v Brně do rodiny historiků umění. Vystudovala právnickou fakultu v Brně a v Praze, dále studovala na College of Law v Londýně. Absolvovala řadu zahraničních stáží zaměřených zejména na ochranu lidských práv, včetně stáže v kanadském Parlamentu a Kanadské komisi pro lidská práva, dále v Kongresu USA, v poslanecké kanceláři kongresmana Christophera Coxe. Roku 1990 byla zvolena na kandidátce Občanského fóra za Romskou občanskou iniciativu poslankyní Federálního shromáždění tehdejšího Československa; po dobu svého dvouletého mandátu pracovala v Ústavněprávním výboru. V roce 2003 ji prezident Václav Klaus nominoval na místo soudkyně Ústavního soudu, avšak Senát její kandidaturu odmítl pro její údajnou „nevyzrálost“.

Nepřetržitě od roku 1994 provozuje v Praze vlastní advokátní kancelář zaměstnávající na pozici advokátek výhradně ženy (www.lawyers.cz). V průběhu své právní praxe vyhrála 15 případů u Evropského soudu pro lidská práva a řadu ústavních stížností u Ústavního soudu. Je specialistka na rodinné právo, intenzivně se zajímá o lidská práva, ovšem její právní vzdělání bylo zaměřeno na právní teorii. 

Pravidelně publikuje na svém blogu www.zrcadleni.cz a politické dění komentuje na svém hojně sledovaném FB profilu. Ve veřejném prostoru se soustavně vyjadřuje k věcem právním i obecně politickým. V roce 2016 spoluzaložila feministický spolek „Éra žen“. 

Je autorkou několika knížek. Doposud vydala knížky: „Moje cesta za Scarlett“ – cestopis po stopách hrdinky románu Jih proti Severu, s Lukášem Kohoutem „Falešný asistent na křídlech parlamentu“, „Romská otázka – psychologické důvody sociálního vyloučení Romů“ (2011), průvodce rodinným právem: „Zbavte mě toho pitomce / sundejte ze mě tu mrchu“ (2012), „Píšu, takže žiju / žiju, takže píšu – výběr z blogů 2008 – 2012“ (2013), „Po Evropě s maminkou“ (2014). V roce 2016 s ní vyšel obsáhlý rozhovor coby souhrn jejích právně-filosofických názorů s názvem „Proč islám nesmí do Česka“. 

Štítky: