Kurz varuje Merkelovou a Macrona: mohlo by taky dojít k zásadnímu obratu

Uprchlická krize je důvodem největších sporů uvnitř EU, říká rakouský kancléř Sebastian Kurz v interview pro nedělní „Welt am Sonntag“. Varuje: mohlo by taky dojít k obratu v náladě.

Epoch Times 28. května 2018 aktualizováno: 28. května 2018 20:23

„V EU pořád existují morálně nadřazení jedinci,

kteří věří, že musejí ostatní vychovávat.“ - Sebastian Kurz, rakouský kancléř

Uprchlická krize je důvodem největších sporů uvnitř EU, říká rakouský kancléř Sebastian Kurz v interview pro nedělní „Welt am Sonntag“. Varuje: mohlo by taky dojít k obratu v náladě.

„V EU jsou pořád morálně nadřazení jedinci, co si myslí, že musejí ostatní vychovávat,“ říká Kurz. Ohledně Francie a Německa řekl: největší státy EU by měly brát zřetel na fakt, „že existují menší státy jako Rakousko, které budou aktivní a využijí svého hlasovacího práva.“ Francouzský prezident Macron a spolková kancléřka Angela Merkel chtějí – aspoň se to tak zdá – určovat budoucnost Evropské unie sami. Oba už oznámili společný dokument o reformě eurozóny. Kurz radí oběma státním šéfům, aby si uvědomili, co by se mohlo stát, kdyby „25 členských států získalo dojem, že už nemají žádnou možnost nic spoluvytvářet, pak by také mohlo dojít k obratu v náladě.“

Dále se spolkový kancléř vyjadřuje opět proti přistěhovalecké politice své německé kolegyně Angely Merkel. Odmítá také přerozdělování přistěhovalců na základě kvót. Místo toho chce nechat střežit vnější hranice. To je „opravdu důležité“. Kvóty jsou už proto nerealistické, protože nezohledňují příliv migrantů minulých let, říká Kurz.

Ilegální přistěhovalci by se měli „neodkladně“ poslat zpět

Kancléř se zasazuje za posílení evropské pohraniční stráže EU Frontexem na 10.000 mužů: Ale čekat do roku 2027 je příliš pozdě. To je doba, do které EU předpokládá sehnat více ochránců hranic. Jestliže chce postupovat EU „proti ilegálním migrantům efektivně“, potřebuje Frontex „jasný politický mandát“, říká dále Kurz. Ilegální přistěhovalci by se měli zastavit, zaopatřit a pak „neodkladně vrátit do země původu nebo tranzitní země“. Mělo by se dosáhnout toho, aby se převaděčské lodě vůbec nevydaly na cestu přes Středozemní moře. Situace ve Středozemním moři je ale složitá: množství evropských neziskovek „zachraňuje“ utečence a migranty už několik metrů od libyjského pobřeží v mezinárodních vodách. Převaděči to vědí a posílají lidi v lodích napůl nefunkčních.

„Svoji roli spojovatele bereme vážně“

Kurz také zdůraznil: Rakousko se považuje za „spojovatele“, který by se neměl podceňovat: „Svoji roli spojovatele mezi našimi partnery na východě a jihovýchodě bereme vážně.“ Kancléř ale také zdůraznil, aby se Srbsko, Albánie, Makedonie a Černá Hora staly brzo členy EU. Turecko a Rusko nesmí mít v těchto balkánských zemích ještě větší vliv. Rakousko bude předsedat Radě Evropské unie od 1. července až do 31. prosince 2018. Uvidíme, co bude moci v tomto období alpská republika ze svých vizí prosadit a čeho opravdu dosáhne. (so)

Zdroj: /www.epochtimes.de/politik/europa/kurz-warnt-merkel-und-macron-die-stimmung -koennte-auch-kippen-a2448807.html